2024. Március 28. csütörtök
Friss kutatások bizonyították, hogy a széles csípőjű nők körében ritkább a kettes típusú cukorbetegség, most azonban végre arra is van némi rálátása a tudósoknak, hogy milyen genetikai okok állnak mindennek hátterében.

Kiderült, hogy a kettes típusú cukorbetegséget a KLF14 nevű gén egy bizonyos variánsa valószínűsíti, ez pedig azzal függ össze, hogy hogyan és hol tárolja a nő a zsírt a szervezetében. Akiknek ez a variáns van meg, általában vékonyabb csípővel rendelkeznek, míg a más variáns többnyire körte alkatot hoz magával.

Nemzetközi tudósok egy csapata felfedezte, hogy ez a génvariáns több száz egyéb aktív gén működését szabályozza a zsírsejtekben, miközben megváltoztatja a sejtek struktúráját és működését is. Így aztán érthető, miért gyakoribb a kettes típusú cukorbetegség a keskeny csípőjű nők körében. “A legtöbb gén, amit eddig a diabéteszhez kötöttünk, a hasnyálmiriggyel hozható összefüggésbe. A KLF14 gén abban különbözik ezektől, hogy a zsírszövetekben mutatja meg a hatását” – mondja a kutatást vezető Kerrin Small, a brit King’s College London szakembere. Small szerint ez a tudás segít minket abban, hogy időben felismerjük és megelőzzük a diabéteszt.


Forrás: Medipress
2015. 10. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés