2024. Április 24. szerda
Friss kutatások kimutatták, hogy a még meg sem született gyermek sejtjei az anyába átkerülve, évtizedekkel később ízületi gyulladást vagy pajzsmirigyrákot idézhetnek elő, tovább ezek a sejtek szerepet játszhatnak a szülés utáni depresszió, a korai menopauza vagy a mellrák kialakulásában is.

Szerencsére azért pozitív hatása is van a magzat sejtjeinek, például elősegíti az anya szöveteinek a begyógyulását a szülést követően, beleértve a császármetszés során vágott seb összeforrását is. A friss felfedezéseket azért tartják fontosnak a szakemberek, mert így a jövőben a magzati sejtállomány alapján előre lehet diagnosztizálni, hogy az anyára milyen egészségügyi gondok várhatnak a jövőben.

A szakemberek azt állapították meg, hogy a magzati sejtek kooperatív kapcsolatba lépnek egyes anyai szövetekkel, és amennyiben idegen testként érzékeli őket az anyai szervezet, akkor autoimmun reakcióként gyulladást válthatnak ki. Ugyanakkor az is megtörténhet, hogy a magzati sejtek az anya szervezetében található sérült szövetekbe kerülnek és ott gyógyító folyamatokat indítanak be. A káros hatások között szerepel a pajzsmirigy- és a mellrák kiváltása, ha pedig a mell szöveteiben alacsony a magzati sejtek száma, az az anyatej termelődésében okozhat problémákat. Más vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a magzati sejteknek szerepe van az anya-gyermek kötődésben is, valamint a reggeli rosszullétekért, a szülés utáni depresszióért, sőt a korai menopauzáért is okolhatóak.

Amint azt a kutatást vezető dr. Amy Boddy, az Arizona Állami Egyetem munkatársa kifejtette, a magzati sejtek őssejtként is tudnak viselkedni, és át tudnak alakulni különféle sejtekké, például a szív, a máj, vagy egyéb szervek sejtjeivé, sőt akár az agyig is eljutnak és neuronokká tudnak válni. A Bioessays című lapban közzétett vizsgálatban résztvevő szakemberek abban bíznak, hogy idővel minél többet sikerül megérteni ezekről a folyamatokról, hiszen az anya szempontjából mindenképpen fontos ismeretekre lehet szert tenni, ha a magzati sejtek viselkedését alaposabban kiismerjük.


Forrás: Medipress
2015. 09. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés