2024. Április 19. péntek
Bőrük fiatalos rugalmasságát és szépségét könnyebben megőrizhetik azok, akik megfelelően ki tudják aludni magukat. Az alváshiány öregíti a bőrt – állapították meg egy friss kutatásban.

A témában elsőként végzett klinikai kutatás során az amerikai Case Western Reserve Egyetem Orvosi Központja kimutatta, hogy az alvás minősége befolyásolja a bőr működését és öregedését. Az Estée Lauder kozmetikai cég által finanszírozott vizsgálatból kiderült: a rosszul vagy keveset alvók bőre gyorsabban öregszik, illetve lassabban regenerálódik a környezet károsító hatásai után. „Tanulmányunk az első, amely ok-okozati összefüggésben bizonyítja, hogy a nem megfelelő alvás károsítja a bőrt. Az alváshiányos nők a korai öregedés jeleit mutatják, valamint lassabban regenerálódnak az UV-sugárzásnak való kitettség után” – mondta a kutatást vezető Dr. Elma Baron. „Az alváshiány tulajdonképpen világjárvánnyá vált. Míg hosszú távú fennállás esetén olyan kóros állapotokat okozhat, mint az elhízás, a cukorbetegség, a rák vagy az immunhiány, a bőrre gyakorolt hatása eddig ismeretlen volt” – tette hozzá.

A bőr védőkorlátként működik az olyan külső hatásokkal szemben, mint a különböző méreganyagok vagy a napfény okozta DNS-károsodás. A kutatócsoport célja az volt, hogy meghatározza: a hámréteg megjelenését és funkcióját is befolyásolja-e az alvásminőség, ami egyébként meghatározza a sejtek megújulását. A vizsgálatban 60, menopauzán még nem átesett nő vett részt, mindennyian 30 és 49 év közöttiek voltak. Felük a Pittsburgh Alvásminőségi Index alapján a gyenge alvásminőségű csoporthoz tartozott. Bőrüket nem invazív módszerek segítségéve tesztelték, például UV-fénynek tették ki. Emellett egy hétig alvásnaplót vezettek a pontos alvásmennyiség meghatározására.

Kiderült, hogy számottevő különbség figyelhető meg a jól és a rosszul alvók bőrét illetően. A SCINEXA bőröregedési osztályozó rendszer alapján a rosszul alvók a finomránc-képződés, az egyenetlen pigmentáció, a megereszkedés és a csökkent rugalmasság jeleit mutatták. Ezen a skálán a magasabb érték fokozottabb öregedést jelent. A gyengén alvók átlaga 2,2 volt a jól alvók 4,4-es középértékéhez képest. Míg az intrinzik öregedésre vonatkozó eltérés jelentős volt, az extrinzik, tehát külső tényezőkön alapuló öregedést illetően nem volt lényeges különbség. Ide tartoznak a mélyebb ráncok és a nap okozta szeplők. A rosszul alvók testtömegindexe magasabb volt: 44 százalékuk volt elhízott a jól alvók 23 százalékához képest.


Forrás: Medipress
2013. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés