2024. Március 29. péntek
Egy friss kutatás szerint azok a gondolkodási készségek, melyekre egy tipikus munkanapon szüksége van az embernek, nem sérülnek azzal, ha valaki aktív munkaállomáson végzi a feladatait, vagyis olyan helyen, ahol szobabiciklin, futópadon, elliptikus tréneren is dolgozhat, nem csupán az íróasztal mellett ülve.

A Medicine & Science in Sports & Exercise című lapban közzétett kutatást vezető Brandon Alderman, a Rutgers Egyetem szakembere csapatával 58 dolgozót kísért figyelemmel, akik közül huszonhatan 31-65 év közöttiek voltak, míg harmincketten 18-28 év közöttiek. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az aktív munkaállomásokon mennyire képesek ellenállni az alanyok a figyelemelterelő dolgoknak, mennyire képesek a multitaszkingra, azaz több feladat együttes végzésére, mennyire képesek többféle szempontot is szem előtt tartani, továbbá feladatokat megtervezni.

Az 50 perces alacsony intenzitású gyaloglás során az alanyok nagyjából 4500 lépést tettek meg, ami közel fele a napi szinten ajánlott 10 000 lépésnek, és a kutatók azt tapasztalták, hogy mindez a legtöbb feladat elvégzésére nem volt semmilyen negatív hatással, bár a tervezés képességét kismértékben csökkentette. Főleg a középkorúak voltak azok, akik gyaloglás közben kevésbé voltak képesek a nehezebb feladatok megtervezésére, de összességében azt szűrték le a szakemberek a vizsgálatból, hogy az aktív munkaállomások az egészségre pozitívan hatnak, ugyanakkor a munkavégzést sem hátráltatják.

Az aktív munkaállomások gondolata először azért ébredt fel a szakértőkben, mert a hosszabb időn át ülőmunkát végzőknél megemelkedik a különféle egészségügyi problémák kockázata. Ez a mostani vizsgálat viszont jól illusztrálta, hogy az aktív munkaállomásokon dolgozók anélkül tudják pozitívan befolyásolni saját egészségüket, hogy az a munkavégzésüket befolyásolná, csupán azt kell szem előtt tartani, hogy mindenképpen némi időbe telik megszokni, ha az addigi nyugodt egyhelyben ülés helyett valaki pedálozás vagy gyaloglás közben végzi a munkáját.


2017. 08. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés